به‌جای این‌که به فروشگاه‌های پرده بروید و هزینه‌ی زیادی خرج خرید آن بکنید، به یک پارچه فروشی بروید و مواد اولیه را تهیه کنید و خودتان پرده را بدوزید. برای پرده دوختن، به دانشی اولیه از خیاطی نیاز دارید. با استفاده از چرخ خیاطی و زدن دوختی ساده و مستقیم، می‌توانید پرده‌های زیبا، کاربردی و مینیمال بدوزید که مکمل دکوراسیون خانه‌ی‌تان باشند. 


ابزار لازم

  • چرخ خیاطی
  • پارچه پرده‌ای
  • نخ
  • خط‌کش
  • قیچی
  • قیچی گرد
  • اتو

آموزش دوختن پرده

اول از همه کاربرد پرده را تعیین کنید. آیا می‌خواهید نور طبیعی وارد خانه شود؟ پس باید پارچه‌های نازک و سبک مثل تور، تافته، چیت و کتان تهیه کنید. پارچه‌هایی که وزن متعادل دارند نور را از خود به مقدار کافی عبور می‌دهند و حریم خصوصی را هم ایجاد می‌کنند. این نوع پارچه‌ها شامل پارچه‌های نخی و نخ‌ پلی‌استر می‌شوند. برای این‌که در تابستان از ورود گرما و در زمستان از خروج آن جلوگیری کنید، می‌توانید از پارچه‌های ضخیم مثل مخمل، کبریتی و دمشقی استفاده کنید. 
میل پرده‌ای که می‌خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. اگر قطر میل پرده 2.5 سانتی‌متر باشد باید جای آن روی پرده 5 سانتی‌متر باشد که به راحت داخل آن برود. اگر قطر میل پرده 7.5 سانتی‌متر باشد باید جای آن را 10 سانتی‌متری در نظر بگیرید. 
حالا پارچه را اندازه بگیرید و دو قطعه‌ی یک اندازه برش بزنید. برای پرده‌هایی که دو گوشه‌ی پنجره جمع می‌شوند، عرض پارچه باید از عرض پنجره 30 سانتی‌متر بیشتر باشد. با استفاده از قیچی گرد پارچه را به عرض 90 سانتی‌متر و طول 160 سانتی‌متر برش بزنید. یک تکه‌ی دیگر هم به همین اندازه ببرید. 

برای دوختن پرده با استفاده از چرخ خیاطی انتها‌ی قسمت تا خورده را بدوزید تا جای میل پرده ایجاد شود.

گوشه‌های هر دو تکه را بدوزید. پارچه را به رو پهن کنید و یکی از ضلع‌های بلند آن را 2.5 سانتی‌متر تا کنید و سپس روی آن اتو بکشید. یک بار دیگر پارچه را 2.5 سانتی‌متر تا بزنید و باز هم روی آن اتو بکشید. سپس با استفاده از چرخ خیاطی قسمت تا خورده را بدوزید تا سر جایش بماند. این فرایند را روی ضلع مقابل هم تکرار کنید و پارچه‌ی دیگر را هم به همین شکل بدوزید. 
حالا جای میل پرده را بالای پرده بدوزید. اگر قطر میل پرده 2.5 سانتی‌متر است، بالای پرده را 2.5 سانتی‌متر تا بزنید و سپس روی آن اتو بکشید. حالا پارچه را 5 سانتی‌متر تا بزنید و دوباره روی آن اتو بکشید. با استفاده از چرخ خیاطی انتها‌ی قسمت تا خورده را بدوزید تا جای میل پرده ایجاد شود. همین فرایند را روی تکه‌ی دیگر پارچه هم تکرار کنید. اگر قطر میل پرده 7.5 سانتی‌متر بود همین فرایند را تکرار کنید اما تای دوم را 10 سانتی‌متر بزنید. 
یک سجاف 3.8 سانتی‌متری پایین پرده بدوزید. پایین پرده را 3.8 سانتی‌متر تا بزنید و روی آن را اتو بکشید. این کار را یک‌بار دیگر تکرار کنید. حالا با استفاده از چرخ خیاطی روی آن را بدوزید.
پرده‌ها را اتو بکشید. هر دو پرده را باید اتو بزنید تا چروک‌شان از بین برود و برای نصب آماده شوند. به این شکل پرده‌ها زیباتر می‌ایستند. 

نکات مهم

  • برای پنجره‌های بزرگ‌تر، اندازه‌ها را طوری در نظر بگیرید که پرده در نهایت 15 سانتی‌متر از هر طرف پنجره بزرگ‌تر باشد و کمی روی زمین بیفتد. 
  • پرده‌ها را طوری به میل پرده نصب کنید که هر دو پرده به یک طرف باشند. میل پرده را روی یراق قرار دهید. 
  • برای این‌که پرده‌ها را دو طرف پنجره جمع کنید، به دو گیره دیواری و روبان نیاز دارید. 


منبع : Ehow