تصمیم گرفته‌اید مراسم عروسی را در خانه‌ی خودتان برگزار کنید. دوست دارید مراسم عروسی کوچک و صمیمی باشد و در عین حال، در خاطر خانواده‌ها و اقوام بماند. فرقی نمی‌کند مراسم عروسی را به شکل رسمی یا یک مهمانی معمولی برگزار کنید، مراسم عروسی در خانه هم نیاز به برنامه‌ریزی دارد. برای این‌که این کار را انجام دهید، می‌توانید از نکاتی که در این مطلب آورده‌ایم کمک بگیرید. 


مراسم عروسی در خانه را چطور برنامه‌ریزی کنیم

در مورد این‌که دوست دارید مراسم عروسی چگونه باشد تصمیم بگیرید و مکان برگزاری آن را مشخص کنید. برای مثال اگر یک مراسم عروسی ساده و دنج می‌خواهید، آن را در اتاق پذیرایی برگزار کنید. هم‌چنین اگر حیاطی بزرگ داشته باشید، می‌توانید مراسم عروسی را در فضای باز برگزار کنید و البته باید شرایط آب و هوایی را هم در نظر بگیرید. در کل باید سعی کنید از فضا و امکانات خانه مثل استخر، پاسیو و حیاط حداکثر استفاده را در مراسم عروسی ببرید. 

به این مسئله فکر کنید که چطور می‌توانید از امکانات خانه در مراسم عروسی استفاده کنید. برای مثال اگر تصمیم گرفته‌اید که مراسم عروسی را کنار استخر خانه برگزار کنید، یک سایبان سفید پارچه‌ای آن‌جا بزنید و جایی برای نشستن عروس و داماد ایجاد کنید. 

وسایلی مثل میز، صندلی و چادر را از قبل کرایه کنید تا خیال‌تان از جای نشستن مهمانان راحت شود. همه‌ی این وسایل را می‌توانید از مراکز کترینگ تهیه کنید.

منوی غذا را بنویسید. تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید غذاها ساده و معمولی باشند یا رسمی و لوکس. هم‌چنین اگر در خانواده آشپزی با استعداد دارید، می‌توانید تهیه کردن غذاها را به او بسپارید. اما اگر تعداد مهمانان زیاد باشند یا کسی را نداشته باشید که مسئولیت غذا را به عهده بگیرد، باید از مراکز کترینگ کمک بگیرید. اگر تصمیم گرفتید غذا خانگی باشد، حتما در خصوص انتخاب ظروف، پیش غذا، غذا و دسر تصمیم بگیرید. هم‌چنین بسته به تعداد مهمانان باید خدمت‌کار هم استخدام کنید که به آن‌ها رسیدگی کنند. 


در مراسم عروسی باید در خصوص نوع نوشیدنی که سرو می‌کنید تصمیم بگیرید و لیوان‌ها را مناسب آن انتخاب کنید.

نوشیدنی هم یکی از بخش‌های مهم تدارکات مراسم عروسی است. باید در خصوص نوع نوشیدنی که سرو می‌کنید تصمیم بگیرید و لیوان‌ها را مناسب آن انتخاب کنید. اگر نوشیدنی‌ها آماده باشند سرو کردن آن زحمت زیادی ندارد، اما اگر آماده نباشند باید شخصی را مسئول این کار انتخاب کنید. 

اگر قرار است در مراسم عروسی رقص و آواز باشد، باید در این خصوص هم تصمیماتی بگیرید. باید جایی را برای رقصیدن در نظر بگیرید و وسایلی مثل رقص نور و دستگاه دودزا و اسپیکر اجاره کنید. اگر بخواهید دی جی بگیرید کارتان بسیار ساده‌تر می‌شود؛ چون او این تدارکات را می‌بیند. اما اگر بخواهید خودتان مسئولیت موسیقی را داشته باشید، باید آن‌ها را انتخاب کنید و مسئولیت موسیقی را به شخصی با سلیقه و قابل اعتماد بسپارید. 

تزئینات را فراموش نکنید. مراسم عروسی کوچک و صمیمی این فرصت را به شما می‌دهد که با تزئینات کوچک تغییراتی بزرگ ایجاد کنید. یکی از روش‌های موثر برای تزئین کردن خانه برای مراسم عروسی استفاده از چراغ‌های چشمک‌زن و شمع است. استفاده از فانوس‌های کاغذی و پارچه‌ای هم باعث می‌شود فضا باشکوه‌تر به‌نظر بیاید، البته این گزینه باید در فضای باز اجرا شود. استفاده از هدایای طبیعت مثل گل‌های زیبا و گیاهان را برای زیبا کردن مراسم عروسی فراموش نکنید.


منبع : Ehow