طراحی دکوراسیون داخلی کار دشواری است. البته نکاتی وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها به سادگی می‌تواند تغییرات بزرگی در منزل‌تان ایجاد کند. به گفته‌ی برخی از طراحان دکوراسیون داخلی مطرح، مواردی که در ادامه می‌آیند می‌توانند منزل‌تان را از فضایی کسل کننده به فضایی سرزنده و شاداب تبدیل کنند.
طراحان دکوراسیون داخلی سبک و قوانین خاص خودشان را برای اجرای دکوراسیون داخلی دارند. این نکات برترین مواردی هستند که یکی از طراحان بنا به تجربه‌ی شخصی‌اش در سال‌های اخیر تاکید بسیاری بر آن‌ها داشته است. آن‌ها را مطالعه کنید و تا جایی‌که می‌توانید در طراحی دکوراسیون داخلی منزل‌تان از آن‌ها استفاده کنید و تأثیرش را در اتاق‌های‌تان ببینید. به این ترتیب اتاق‌هایی که تا به امروز دوست نداشتید تبدیل به فضاهای مورد علاقه‌تان خواهند شد.

مبلمان

مبلمان‌های مربوط به دهه‌ی 50 تا 60 میلادی همیشه در دکوراسیون داخلی منزل حرف اول را می‌زنند. از یک مبل، صندلی، کمد دیواری و سایر وسایل این دوره برای دکوراسیون داخلی منزل‌تان استفاده کنید. طراحان متعددی به چند دلیل استفاده از این نوع مبلمان را توصیه می‌کنند. علی رغم فاصله‌ی زمانی دوران طراحی این مبلمان و تناقض‌های آن‌ها با سبک امروزی، این نوع مبلمان هنوز هم مدرن به حساب می‌آید و از جهاتی کاملا به روز و مدرن تلقی می‌شوند.
مدرن یا سنتی، هر سبکی که منزل‌تان داشته باشد این نوع مبلمان کاملا با فضا هماهنگ می‌شود. در دکوراسیون داخلی منزل‌تان از ترکیب میزهای کلاسیک و مدرن استفاده کنید. برای مثال میزهای قدیمی‌تان را با تخت ساده و مدرنی ترکیب کنید. اضافه کردن تعدادی وسایل به روزتر در دکوراسیون داخلی منزل‌تان آن را از حالت خشک و سنتی خارج می‌کند.
یکی از راحت ترین روش ها استفاده از صندلی های دهه ی 50  است. این صندلی ها همیشه ترکیب خوبی برای میزهای چوبی و قدیمی هستند.

استفاده از ترکیب رنگ مناسب و جالب باعث طراحی دکوراسیون داخلی بهتر می شود.

رنگ

ما انسان‌ها به دیدن طیف کاملی از رنگ‌ها عادت داریم. رنگ‌هایی که در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند، درک ما از فضا را تغییر می‌دهند. به همین دلیل تا جای ممکن از رنگ‌های سفید و سیاه در نقاط مختلف استفاده کنید. استفاده از رنگ سفید به نظر آسان می‌رسد. می‌توانید دیوار‌ها را سفید رنگ کنید یا پیراهن مبل‌تان را سفید انتخاب کنید. ولی مراقب باشید که از رنگ مشکی چه طور می‌خواهید در دکوراسیون داخلی منزل‌تان استفاده کنید. قاب عکس‌های سیاه بر دیوار‌های سفید تمام طیف رنگی که چشم ما عادت به دیدنش دارد را پوشش می‌دهند.
حتما نباید از رنگ سفید به تنهایی استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های روشن کمک می‌کنند رنگ سفید بیشتر محسوس باشد. برای مثال از کاغذ دیواری، روتختی و یا پرده‌های صورتی روشن، نارنجی و زرد استفاده و تخت‌تان را کاملا سفید انتخاب کنید. چراغ خواب سیاه رنگ یا قفسه‌های تیره رنگ اتاق تان را دوست داشتنی‌تر می‌کنند.

با به کار بردن بافت و چیدمان درست مبلمان و پرده می توانیم دکوراسیون داخلی منزل خود را برجسته تر کنیم.

بافت
طراحی دکوراسیون داخلی منزل‌تان چه شلوغ باشد و تنوع رنگ داشته باشد و چه کاملا ساده باشد، از بافت‌های مختلف در مبلمان، پرده، کمد‌ها و سایر وسایل منزل استفاده کنید تا به یک ظرافت بی نقص برسید. کنار پرده و رومبلی‌تان که معمولا بافتی از پنبه، کرباس، ابریشم  است، سعی کنید از شیشه، چوب و استیل بهره بگیرید. استفاده از وسایلی با این مواد و ترکیب آن‌ها در دکوراسیون داخلی بسیار راحت است و به منزل‌تان گرما می‌بخشد.
در اجرای دکوراسیون داخلی خود از موارد زیر هم می‌توانید ایده بگیرید:
  • سبدهای بافته شده
  • چوب
  • گیاهان سبز
  • پلاستیک
  • پشم یا کشمیر
  • لامپ‌های شفاف؛ نور این لامپ‌ها مانند یک بافت جدید عمل می‌کند.
می‌توانید ترکیب همه‌ی این موارد را با یک صندلی مدرن امتحان کنید و با یک تیر دو نشان بزنید.

به کارگیری گل و گیاه در دکوراسیون داخلی باعث زنده بودن فضای داخلی منزل می شود.

گل تازه

گل‌های تازه، حس زنده بودن دارند. دکوراسیون داخلی هیچ خانه‌ای کامل نمی‌شود جز با گیاهان سبز و گل‌های تازه. بعد از اتمام دکوراسیون داخلی سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار گل مورد علاقه‌تان را بخرید و از آن لذت ببرید. گل و گیاه حس سکون را از منزل‌تان دور می‌کنند. اگر وارد اتاق خواب‌تان شوید و دسته گل زیبایی آن‌جا ببینید تمام خستگی اجرای دکوراسیون داخلی منزل از تن‌تان بیرون می‌رود.

سلیقه‌ی شخصی

پس از آن‌که وسایل منزل‌تان را به دقت انتخاب کردید، حتما از یک وسیله‌ی قدیمی که جنبه‌ی تاریخی دارد و یا یادآور خاطره‌ای است در دکوراسیون داخلی منزل‌تان استفاده کنید. حتما نباید همه‌ی وسایل‌تان در هماهنگی کامل باشند. اگر اتاق خواب‌تان کمی مدرن است می‌توانید از چمدان‌های قدیمی به عنوان میز کنار تخت استفاده کنید. به این منظور حتما نباید از مبلمان استفاده کنید. جزئیاتی مانند گچبری‌های قدیمی و ترکیب‌شان با چهارپایه‌های چوبی و قفسه‌هایی مدرن حس و حال جدیدی به خانه‌تان می‌آورد. سلیقه‌ی شخصی‌تان در دکوراسیون داخلی، در واقع راوی داستان شماست. داستانی مربوط به حال، گذشته و آینده.
منبع : Houzz