یکی از روش‌های درمان واریس اسکلروتراپی  است. در این روش یک ماده‌ی شیمیایی خاص به نام اسکلروسانت به رگ تزریق می‌شود که به بافت‌های داخلی آن آسیب می‌رساند و این باعث می‌شود رگ بسته شود. در این فرایند پا بالا نگه داشته می‌شود تا خون داخل رگ‌ها خالی شود و سپس ماده‌ی شیمیایی به رگ‌ها تزریق می‌شود. این عمل را می‌توان در مطب متخصص واریس یا بیمارستان انجام داد و بین 5 تا 30 دقیقه زمان می‌برد و این زمان به تعداد رگ‌های واریسی و اندازه‌ی آن‌ها بستگی دارد. 

پس از این‌که ماده‌ی شیمیایی به رگ تزریق می‌شود، روی آن فشار وارد می‌شود تا وقتی ایستادید خون داخل رگ باز نگردد. ممکن است مجبور باشید برای چند روز یا چند هفته جوراب‌های واریس بپوشید تا این فشار روی رگ‌ها بماند. تزریق اسکلروتراپی می‌تواند دردناک باشد و حس سوختن یا گرفتگی را برای چند دقیقه به همراه داشته باشد. هم‌چنین ممکن است برای درمان کامل مجبور باشید چند بار این کار را انجام دهید. 

در روشی جدیدتر از کاتتر یا فروکاو برای تزریق ماده‌ی شیمیایی استفاده می‌شود. کاتتر ماده‌ی است شیمیایی که با کمک سونوگرافی داپلکس به داخل رگ‌ها راهنمایی می‌شود. در این فرایند می‌توان از روش درمانی روی رگ‌های واریسی بزرگ‌تر که پیش از این فقط با جراحی قابل درمان بودند هم استفاده کرد. 


توصیه‌های پس از درمان

اسکلروتراپی در کل دوران نقاهت ندارد. احتمالا پس از پایان درمان می‌توانید راه بروید، اما بهتر است برای یک یا دو روز استراحت کنید. خوابیدن در تخت توصیه نمی‌شود، اما برای چند روز هم نباید ورزش شدید انجام دهید. دو هفته‌ی اول پس از اسکلروتراپی پاها را در معرض نور خورشید قرار ندهید. احتمالا برای مدتی هم باید جوراب واریس بپوشید.


از اسکلروتراپی برای حل چه مشکلاتی استفاده می‌شود

اسکلروتراپی برای درمان بیماری‌های زیر استفاده می‌شود:

 • رگ‌های عنکبوتی که مشکل جدی ایجاد نمی‌کنند
 • رگ‌های واریسی کوچک که پس از برداشتن رگ‌های واریسی پیشین شکل می‌گیرند
 • رگ‌های واریسی بزرگ
در موارد زیر نباید از اسکلروتراپی استفاده کنید:
 • اگر باردار هستید یا بچه شیر می‌دهید. هنوز کاملا مشخص نیست که ماده‌ی شیمیایی به مشکلات مادرزادی منجر می‌شود یا به شیر مادر نفوذ می‌کند 
 • اگر به ماده‌ی شیمیایی که در اسکلروتراپی استفاده می‌شود یا مواد مشابه حساسیت دارید
 • اگر در رگ‌های زیرین پا لخته‌ی خون یا التهاب دارید

اسکلروتراپی سرپایی است و دوران نقاهت زیادی ندارد و علائم واریس را کاهش و ظاهر پوست را بهتر می‌کند.

تاثیر اسکلروتراپی

هزینه‌ی اسکلروتراپی از جراحی کمتر است، سرپایی است و دوران نقاهت آن‌چنانی ندارد. اسکلروتراپی می‌تواند علائم را کاهش دهد و ظاهر پوست را بهتر کند و روی 80٪ بیماران نتیجه‌ی مثبت می‌دهد. 

خطرات

خطرات اسکلوتراپی شامل موارد زیر می‌شوند:
 • تغییر رنگ پوست اطراف رگ‌های درمان شده. این شایع‌ترین اثر جانبی اسکلروتراپی است. ممکن است 6 تا 12 ماه طول بکشد تا تغییر رنگ ناپدید شود. البته در بعضی افراد دائمی است 
 • بازگشت رگ‌های واریسی
 • خارش، زخم شدن، درد و تاول زدن روی رگ‌های درمان شده
 • زخم شدن پوست ناشی از مرگ بافت‌های آن اطراف رگ‌های درمان شده
 • عکس العمل آنافیلاکسی به ماده‌ی شیمیایی
 • لخته شدن خون در رگ‌های زیرین

نکاتی که باید مد نظر قرار دهید

اگر اسکلروتراپی را به‌عنوان عمل زیبایی انجام دهید، تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت. اگر به اسکلروتراپی فکر می‌کنید باید سوالاتی از قیبل «متخصص واریس چقدر در این خصوص تجربه دارد؟  هزینه‌ی درمان چقدر است؟ از نظر متخصص واریس چند بار باید این عمل را انجام دهید؟ » را مد نظر داشته باشید. 


منبع : Webmd