یکی از دلایل اصلی این‌که مردم نمی‌توانند پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی را به خوبی اجرا کنند، این است که از اشتباه کردن و هزینه‌هایی که به همراه دارد وحشت دارند. برای این‌که اعتماد به‌ نفس طراحی دکوراسیون رویایی خودتان را داشته باشید، تعدادی از اشتباهات اصلی که افراد در طراحی دکوراسیون مرتکب می‌شوند را در این مطلب جمع‌آوری کرده‌ایم. با خواندن این مطلب متوجه می‌شوید به‌دنبال چه اشتباهاتی نباشید و چطور آن‌ها را مرتکب نشوید. 


رنگ را اول انتخاب نکنید

در حالی که رنگ یکی از اصلی‌ترین بخش‌های دکوراسیون است، این به معنی نیست که باید پیش از هر چیز آن را انتخاب کنید. بهتر است پس از این‌که مبلمان و وسایل اصلی را تهیه کردید رنگ را بر اساس آن‌‌ها انتخاب کنید. رنگ تنوع بالایی دارد و ارزان است، پس در انتخاب آن دست‌تان باز خواهد بود. اما پیدا کردن پارچه‌ها و طرح‌هایی که دوست دارید و با رنگ دیوارها هم هماهنگ هستند، کار ساده‌ای نخواهد بود. 


خریدن مبلمان بدون اندازه‌گیری

وقتی مبلمان را در نمایشگاهی بزرگ می‌بینید، تخمین زدن مقیاس آن کار ساده‌ای نخواهد بود. به همین دلیل است که وقتی مبل سکشنال یا میزی که انتخاب کرده‌اید را در اتاق پذیرایی قرار می‌دهید، به همه چیز قالب می‌شود. اما اگر بدانید مبلمان باید چه اندازه‌ای داشته باشد، می‌توانید با استفاده از اعداد دقیق انتخابی مناسب داشته باشد. فضای موجود برای مبلمان را اندازه‌گیری کنید تا بتوانید مبلمانی با اندازه‌ی مناسب انتخاب کنید. 

هنگام خرید مبلمان این اندازه‌ها را همراه داشته باشید. اگر از چیزی خوش‌تان آمد که با اندازه‌ها جور نبود، از فروشنده بپرسید در اندازه‌های کوچک‌تر موجود است یا خیر. یا این‌که می‌توانید مبلمان را اندازه بگیرید و دوباره با فضای موجود در خانه مقایسه کنید. خرید کردن از یک فروشگاه

این روزها اکثر افراد تمام وسایل خانه را از یک فروشگاه خریداری می‌کنند، اما انجام این کار باعث می‌شود دکوراسیون خانه جذابیت کمتری داشته باشد. بهتر است از فروشگاه‌هایی خرید کنید که برندهای مختلف در آن‌ها موجود است تا در خصوص سبک وسایل و مبلمان گزینه‌های بیشتری داشته باشید. به این شکل حتی اگر از یک سبک وسایل انتخاب کنید، باز هم دکوراسیون خانه یکنواخت نخواهد شد. 


خریدن ست‌های کامل

یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد مرتکب می‌شوند خریدن ست‌های کامل است، مثل ست‌های اتاق خواب یا ست مبلمان اتاق پذیرایی. در حالی که این کار ممکن است همه چیز را ساده‌تر کند، نتیجه‌ی ترکیب کردن مبلمان و وسایل متنوع بهتر است. تکه‌های اصلی مبلمان را خریداری کنید و تکه‌های فرعی را طوری انتخاب کنید که با آن‌ها هم‌خوانی داشته باشد اما دقیقا ست نباشند. به این شکل دکوراسیون خانه مختص شما می‌شود، دکوراسیونی که نمی‌توانید در کاتالوگ‌ها پیدا کنید. 

می‌توانید تکه‌های مختلف را از لحاظ جنس پارچه، رنگ، سبک پایه‌ها، خط‌های صاف یا خمیده و مکتب طراحی با هم هماهنگ کنید. با استفاده از تعدادی از این‌ ارتباطات، می‌توانید یکپارچگی را در دکوراسیون به‌وجود بیاورید. 


فرار از انتخاب‌های جسورانه

با این‌که هیچ کس دوست ندارد یک هفته را صرف جبران اشتباهات هفته‌ی قبل کند، ترس از انتخاب‌های جسورانه می‌تواند باعث شود دکوراسیون حس رضایت را برای‌تان به ارمغان نیاورد. بهتر است چند وقت یک بار کمی ریسک کنید؛ مطمئن باشید که اگر یک طرح دراماتیک روی دیوار بزنید، همیشه امکان پوشاندن آن با رنگ یا طرح‌های دیگر وجود دارد. هم‌چنین اگر روزی از آن خسته شوید، می‌توانید به سادگی تغییرش دهید. 


یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در دکوراسیون این است که تمام وسایل و مبلمان خانه را طوری انتخاب کنید که جلب توجه کنند.

انتخاب‌های جسورانه بیش از حد

نقطه‌ی مقابل اشتباه قبلی این است که تمام وسایل و مبلمان خانه را طوری انتخاب کنید که جلب توجه کنند. حتی در فضاهای دراماتیک، بعضی المان‌ها باید ساده باشند تا نقش پیش‌زمینه‌ی نقطه‌ی کانونی را بازی کنند. مثل آشپزی به این مسئله نگاه کنید؛ یک غذای خوشمزه به ادویه‌های خاص نیاز دارد، اما برای این‌که خوشمزه باشد به نمک ساده هم نیاز خواهد داشت. اگر یک تابلوی چشم‌گیر، یک مبل خاص، یک پرده زیبا یا پارچه‌هایی منحصر به فرد دارید، وسایل دیگر را ساده انتخاب کنید. هنگام انتخاب وسایل یا پارچه‌های جدید، این مسئله را مد نظر قرار دهید که جایگاه آن در کل دکوراسیون چگونه خواهد بود. شاید پارچه‌های ساده و بدون طرح در فروشگاه نظرتان را جلب نکنند، اما ممکن است یک پارچه‌ی ساده چیزی باشد که دکوراسیون منزل‌تان کم دارد. 


نگه داشتن وسایل قدیمی

شاید خداحافظی کردن با وسایل قدیمی خانه کمی سخت باشد، اما زندگی کردن در خانه‌‌ای با دکوراسیون بد مشکل‌تر است. با این حال، این مسئله که مدتی با وسایلی که دوست نداشته‌اید زندگی کردید نباید مانع این شود که وسایل جدید و زیبا تهیه کنید. برای مثال، اگر از دستگیره‌های براق قدیمی کابینت‌ خسته شده‌اید، شاید بهتر باشد دستگیره‌های برنجی مات که این روزها مد شده‌اند را مد نظر قرار دهید. 

فقط به این دلیل که مدتی با یک کاغذ دیواری پاره یا طیفی از نارنجی که دوستش ندارید زندگی کرده‌اید، به این معنی نیست که باید از یکی از المان‌های مهم دکوراسیون خانه چشم‌پوشی کنید. با فناوری‌های روز گزینه‌های بیشتری پیش روی‌تان است و احتمال این‌که اشتباه کنید کمتر شده است. پس نگران نباشید و دکوراسیون داخلی خانه‌ی‌تان را طوری که دوست دارید طراحی کنید. 


منبع : Houzz