معمولا در طراحی دکوراسیون به نورپردازی توجه زیادی نمی‌شود. تصور عمومی بر این است که با فشار دادن کلید فضای اتاق روشن می‌شود و همین کافی است. اما نورپردازی می‌تواند تاثیر زیادی در راحتی، سبک و ظاهر سرویس بهداشتی داشته باشد. نورپردازی در سرویس بهداشتی چند هدف دارد: فراهم کردن نور کافی برای انجام کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، ایجاد فضایی آرامش‌بخش وقتی حمام می‌کنید، فعال کردن ذهن و بدن پس از این‌که از خواب بیدار می‌شود و فراهم کردن نور کافی برای آرایش کردن. 

پس بسته به کاری که می‌خواهید انجام دهید، به میزان نور متفاوتی نیاز خواهید داشت. انتخاب درست نورپردازی می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی در اتاقی باشد که سال‌ها نمی‌خواهید تغییرش دهید. 


انتخاب‌های جسورانه برای نورپردازی

اکثر افراد به سرویس بهداشتی توجهی نمی‌کنند و روی دکوراسیون آن حساسیتی نشان نمی‌دهند. انتخاب‌های جسورانه برای نورپردازی سرویس بهداشتی باعث می‌شود فضایی خسته‌کننده به فضایی جالب و چشم‌گیر تبدیل شود. البته معنی «جسورانه» برای هر فرد متفاوت است. این انتخاب می‌تواند خیلی جسورانه باشد مثل لامپی که توجه را به خود جلب می‌کند، یا این‌که فقط کمی جسورانه باشد مثل نورپردازی که دیگر المان‌های فضا را بزرگ‌نمایی می‌کند. تعریف شما از جسورانه هر چه که باشد، طراحی یک نورپردازی کاربردی و زیبا، خیلی هم سخت نیست. در این مطلب ایده‌هایی برای نورپردازی آورده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را در سرویس بهداشتی خانه‌ی‌تان پیاده کنید. 


نورپردازی آینه بیشتر برای کارهایی که جلوی آینه انجام می‌دهید مثل مسواک زدن، درست کردن مو و آرایش کردن کاربرد دارد.

نورپردازی آینه

این نوع نورپردازی بیشتر برای کارهایی که جلوی آینه انجام می‌دهید مثل مسواک زدن، درست کردن مو و آرایش کردن کاربرد دارد. این نورپردازی باید روشن و به سمت پایین باشد تا سایه ایجاد نکند. باید صورت‌تان طوری روشن شود که انگار خورشید روی آن می‌تابد. می‌توانید یک لامپ دیواری بالای آینه نصب کنید یا از لامپ‌های کوچکی که روی خود آینه وصل می‌شوند استفاده کنید. برای نورپردازی آینه، لامپ‌هایی که از دیوار بیرون می‌زنند توجه بیشتری جلب می‌کنند. 


نورپردازی فراگیر

در سرویس بهداشتی همیشه به نوری متمرکز برای آرایش کردن نیاز نخواهید داشت و برای انجام کارهایی مثل نظافت یا دوش گرفتن یک نور فراگیر نیاز است. برای ایجاد نورپردازی فراگیر می‌توانید از لامپ‌های ریلی استفاده کنید، اما آن‌ها را بالای لامپ‌های آینه وصل نکنید. گوشه‌ای تاریک‌تر از سرویس بهداشتی را انتخاب کنید که به نور نیاز دارد. سبکی جسورانه از لامپ‌های ریلی را انتخاب کنید تا نقش یکی از المان‌های دکوراسیون را ایفا کنند. سبک لامپ‌ها را باتوجه به سبک دکوراسیون مورد علاقه‌ی‌تان انتخاب کنید و دکوراسیون کلی خانه را نیز مد نظر قرار دهید. اگر سبک دکوراسیون خانه مدرن یا صنعتی است، لامپ‌های سرویس بهداشتی را نیز بر همان مبنا انتخاب کنید. 


نورپردازی دوش و وان

اگر دوش بالای وان نیست، می‌توانید بین آن‌ها لامپ نصب کنید. اما اگر دوش بالای وان است، بهتر است لامپ‌ها را بالای وان بزنید. یک روش خلاقانه این است که لامپ‌ها را با سری دوش یکی کنید. بعضی سری‌های دوش هستند که خود لامپ دارند و باعث می‌شوند حس کنید زیر باران ایستاده‌اید. اگر زیر دوش به نور بیشتری نیاز دارید، می‌توانید یک لامپ سقفی بالای دوش نصب کنید. 


منبع : About