تدارک مراسم عروسی کار بسیار سختی است به ویژه اگر بیشتر کارها هم به عهده‌ی خودتان باشد. در این‌جا می‌خواهیم به چند پرسش رایج در این‌ باره پاسخ دهیم تا بتوانید بهتر از عهده‌ی تدارک برای این روز پرشکوه بر‌آیید و آن را در خاطره‌ها جاودانه کنید.


مراسم عروسی چه ساعتی باید باشد

برای یک مراسم شبانه، بهتر است بدانید در روز مراسم عروسی خورشید در چه ساعتی غروب می‌‌کند. با غروب خورشید مهمانان را به تالار پذیرایی می‌برید که با نور شمع روشن شده. در این ساعت طبیعتا اتاق رفته رفته شروع به تاریک شدن می‌کند و نباید در همان شروع تاثیر منفی روی مهمانان بگذارید. حال از زمان غروب یک ساعت برای شیرینی و شربت کم کنید؛ این زمان شروع مراسم عروسی است.


زمان مناسب برای آرایش چه وقتی است

عروس باید چند هفته پیش از مراسم عروسی یک آرایش آزمایشی انجام دهد تا سرعت کار آرایشگر مشخص شود و بعد برای هر کدام از همراهان خود که نوبت آرایش می‌خواهند ساعتی را مشخص کند. به طور کلی، برای آرایش عروس یک ساعت ونیم و برای موی او هم یک ساعت و نیم دیگر وقت لازم است. برای هرکدام از ساقدوش‌ها یک ساعت وقت لازم است که باید نیم ساعت زودتر از وقت تعیین شده در آرایشگاه حاضر شوند.


عرض مسیر حرکت عروس و داماد باید چه اندازه باشد

اگر مراسم عروسی را در خانه برگزار می‌کنید باید تعداد کسانی را که در این مسیر شما را همراهی می‌کنند مد نظر داشته باشید. اگر پدر و مادر عروس بخواهند آن‌ها را در این مسیر همراهی کنند و مثلا پدر عروس جثه‌ی بزرگی داشته باشد و مسیر به اندازه ی کافی عریض نباشد مجبور می‌شود پشت سر آن‌ها راه برود. در این حالت یک شکل مثلثی بوجود می‌آید که زیاد جالب نیست.


هنگام تهیه تدارکات مراسم عروسی باید متناسب با تعداد میهمانان خدمتکار داشته باشید.

چند خدمتکار برای پذیرایی مورد نیاز است

برای هر هشت تا ده مهمان یک خدمتکار نیاز است. البته یک خدمتکار برای پانزده نفر هم کافی خواهد بود. اگر تعداد خدمتکارها کمتر از این باشد، نمی‌توانید آن‌طور که باید به مهمان‌ها برسید. برای آماده کردن نوشیدنی هم به ازای هر پنجاه تا هفتادوپنج مهمان یک نفر نیاز است.


برای هر میز چند عدد صندلی لازم است

قطر میز‌های گرد عموما 150 تا 180سانتی‌متر است. برای میزهای 150 سانتیمتری حداکثر 8 تا 10 صندلی کافی است. هفت صندلی هم می‌توانید بگذارید؛ ولی کمتر از آن، باعث می‌شود که دور میز خالی به نظر برسد. دور میزهای 180 سانتی‌متر تا 12 نفر هم می‌توانند بنشینند، اما کمتر از 9 صندلی نگذارید. میز‌های مستطیلی معمولا 240 سانتی‌متر طول دارند، پس در هر طرف چهار صندلی قرار دهید. می‌توانید در دو سر میز هم صندلی بگذارید، اما این کار را توصیه نمی‌کنیم.


میز بهتر است چه شکلی داشته باشد

اگر می‌خواهید دکوراسیون وسط میز ساده باشد، شکل آن را مستطیلی انتخاب کنید. روی یک میز استاندارد 90 سانتی‌متری، ظروف غذا خوری برای هر فرد 30 سانتی‌متر فضا اشغال می‌کند؛ یعنی بین دو نفر که روبه‌روی هم نشسته‌اند 30 سانتی‌متر فضای خالی می‌ماند. می‌توانید از این فضای خالی استفاده کرده و یک ردیف شمع یا گلدان کوچک در آن قرار دهید که هم ارزان تمام می‌شود و هم بسیار شیک است.

اگر از میز‌های گرد استفاده می‌کنید، در وسط آن فضای خالی بیشتری دارید. اگر دوست دارید وسط میز  حالت تجملی داشته باشد، میز‌های گرد انتخاب خوبی است، اما جلوی دید مهمانان را سد نکنید. اگر وسایل تزئینی که وسط میز می‌گذارید بلند است، ایرادی ندارد اما باید بتوانید از میان آن‌ها سمت دیگر را ببینید.


با پولی که دارم بهترین دکوراسیونی که می‌توانم انجام دهم چیست

اگر از شمع استفاده کنید هیچ وقت پشیمان نمی‌شوید. شمع فضایی رمانتیک و رویایی ایجاد می‌کند. فقط نباید آن‌ها را روی لبه‌ها بگذارید و دور آن‌ها هم باید باز نباشد؛ چون ممکن است مهمان‌ها به آن‌ها برخورد کنند و شمع‌ها روی زمین بیفتند. 


منبع : Diynetwork