‌برای معاینه چشم نزد چشم پزشک می‌روید و او نتیجه‌ی معاینه را روی یک برگه‌ی کاغذ می‌نویسد و به دست شما می‌دهد. نگاهی به آن می‌اندازید ولی سر در نمی‌آورید. با یک سری کلمات نا‌ آشنا، اختصارات و عدد مواجه می‌شوید که هیچ معنایی برای شما ندارد. نتایجی که روی نسخه نوشته شده جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد. چشم پزشک شما، آن را برای عینک‌ساز نوشته‌ تا بتواند بر اساس آن عینک یا لنز مناسب چشمان شما را بسازد. در این مطلب خلاصه‌ای از معاینه‌ی چشم و معنای آن را برای شما می‌آوریم تا کمی از نگرانی و سردرگمی‌تان در خصوص نتایج معاینه چشم کاسته شود.


نتایج نرمال

چیزی که مسلم است این است که چشمان شما به مرور زمان دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین نتایج نرمال چشم ممکن است تغییر کند. ممکن است چشمان شما مشکل جدی نداشته باشد و با یک عینک یا لنز اصلاح شود. دید 20/20 اغلب دید کامل نامیده می‌شود، در واقع این عدد کسری دقت دید فرد را نشان می‌دهد. ممکن است دید شما 20/10 باشد یعنی این‌که چیزی را که یک فرد با دید طبیعی از فاصله‌ی 6 متری می‌تواند ببیند شما از 3 متری می‌بینید . دید 20/60 به این معناست که چیزی را یک فرد با دید عادی از فاصله‌ی 18 متری می‌تواند ببیند شما از 6 متری می‌بینید یعنی این که ممکن است به عینک نیاز داشته باشید. در یک معاینه‌ی معمولی موارد دیگری نظیر کوررنگی، دید جانبی و همین‌طور دژنراسیون ماکولا یا همان تخریب لکه‌ی زرد نیز مورد معاینه قرار می‌گیرند.


در نسخه‌ای که چشم پزشک به شما می‌دهد معمولا نام حیطه‌های مختلف دید هستند که به اختصار نوشته می‌شوند.

تعبیر نتایج

در نسخه‌ای که پزشک به شما می‌دهد با علائم عجیب و غریبی مواجه می‌شوید که برای‌تان ناآشنا هستند. این‌ها معمولا نام حیطه‌های مختلف دید هستند که به اختصار نوشته می‌شوند. کلمه‌ی sphere اغلب به صورت sph نوشته می‌شود که تعیین کننده‌ی ضخامت لنز‌های تماسی است. آستیگماتیسم با cyl نشان داده می‌شود که مخفف cylinder است و عددی که جلوی آن نوشته شده میزان آستیگماتیسم چشم است. قسمتی که روی آن prism نوشته شده حاوی اطلاعات محوری چشم‌های شماست. اگر نمی‌توانید مستقیم ببینید، ممکن است به عینک منشوری یا پریزم نیاز داشته باشید. دقت دید با VA نشان داده می‌شود. 


مشکلات رایج

ممکن است در فهم اصطلاحات رایج در نسخه مشکل داشته باشید. آب مروارید و گلوکوم یا آب سیاه رایج‌ترین مشکلات چشمی هستند و ممکن است به مداوا و در برخی از موارد به جراحی نیاز باشد تا از نابینایی فرد جلوگیری به عمل آید. مشکل دیگر، دژنراسیون ماکولا است که به اندازه‌ی دو مورد قبلی رایج نیست. این بیماری روی مرکز بینایی اثر می‌گذارد و معمولا تاثیری روی دید جانبی ندارد. مکمل‌های غذایی و لیزر اغلب راه حل‌های موثری برای مقابله با آب سیاه است. بحث دقت بینایی ممکن است برای شما دلهر‌ه‌آور باشد، اما مشکلات این حیطه با عینک، لنزهای تماسی یا عمل لیزر قابل اصلاح است.


منبع : Ehow