وجود پنجره در خانه فضا را روشن می‌کند، جذابیت بصری را بیشتر می‌کند و توهم فضا به‌وجود می‌آورد. طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی بدون پنجره می‌تواند برای صاحب خانه یک چالش باشد. البته اگر اتاق پذیرایی خانه‌ی شما هم پنجره ندارد، نگران نباشید چون روش‌هایی برای طراحی دکوراسیون چنین اتاقی وجود دارد که عدم وجود نور طبیعی را جبران می‌کنند و نمی‌گذارند اتاق تنگ و تاریک به‌نظر برسد. در نظر داشته باشید هدف‌تان باید این باشد که عدم وجود نور طبیعی را پنهان کنید و کاری کنید که توجه بیشتر به دکوراسیون اتاق جلب شود. 


در نورپردازی اتاق از لامپ‌های زیادی استفاده کنید. اگر نورپردازی اتاق کافی باشد، عدم وجود نور طبیعی تا حد زیادی جبران می‌شود. اتاق هر چه تاریک‌تر باشد به‌نظر کوچک‌تر می‌آید، اما اگر میزان نور کافی باشد چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. به‌علاوه، لامپ‌های دیواری و ایستاده را می‌توان در هر دکوراسیونی استفاده کرد. 

یک آینه با قابی که شبیه پنجره باشد به دیوار بزنید. استفاده از چنین آینه‌ای نه‌تنها روشی جالب برای تزئین دیوار است، بلکه باعث می‌شود نورهای موجود در فضا منعکس شوند و این به بزرگ‌تر دیده‌ شدن فضا منجر می‌شود. 

برای اتاق پذیرایی یک نقطه‌ی کانونی انتخاب کنید. مبلمان را طوری بچینید که رو به نقطه‌ی کانونی باشند. در این قسمت از دکوراسیون می‌توانید آزادانه از خلاقیت خود استفاده کنید. هدف جلب کردن توجه به نقطه‌ی کانونی و پنهان کردن عدم وجود پنجره‌ها است. 

با استفاده از تابلو‌های نقاشی به دیوارها رنگ اضافه کنید و تم دکوراسیون را بهتر کنید. با استفاده از تابلو، وسایل تزئینی که به دیوار آویزان می‌شوند و عکس برگردان حداکثر استفاده را از دیوارهای خالی ببرید. 

از چند المان رنگی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. کوسن‌، فرش یا شمع رنگی باعث می‌شوند اتاقی که نور طبیعی ندارد مرده و خسته‌کننده به‌نظر نرسد. 

اگر اتاق پذیرایی شومینه ندارد، یک شومینه‌ی بدون دودکش در اتاق پذیرایی نصب کنید. شومینه می‌تواند یک نقطه‌ی کانونی عالی باشد و به دکوراسیون گرما و شخصیت بدهد. اگر توجه افراد به یک آتش سوزان و گرم جلب شود، هیچ کس متوجه عدم وجود پنجره‌ها نخواهد شد. 

از گیاهان به مقدار زیاد در دکوراسیون استفاده کنید. گیاهان زندگی را به دکوراسیون اضافه می‌کنند و به آن حس عمق و نزدیکی می‌دهند. به‌علاوه، گیاهان باعث می‌شوند اتاقی بدون پنجره به‌نظر خفه نیاید. در قسمت‌های مختلف خانه از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید. استفاده از رنگ‌ها به شکل گروهی باعث می‌شود چشم در اتاق بچرخد و به‌جای آن‌که به دیوارهای خالی توجه کند، روی رنگ‌ها متمرکز شود.


منبع : Ehow