در اتاق پذیرایی مربعی طول تمام دیوارها برابر است و به همین دلیل طراحی دکوراسیون آن مشکل می‌شود. اما یک اتاق پذیرایی مربعی بزرگ در خصوص چیدمان مبلمان از یک اتاق کوچک آزادی عمل بیشتری به طراح می‌دهد. همیشه دکوراسیون داخلی را طوری طراحی کنید که با سبک زندگی شما هم‌خوانی داشته باشد. 


دکوراسیون اتاق پذیرایی مربعی شکل بزرگ

چسباندن مبلمان به دیوارها در یک اتاق پذیرایی بزرگ حس سردی و جدایی را القا می‌کند. با استفاده از یک فرش بزرگ فضای نشیمن را مشخص کنید و مبلمان را اطراف آن بچینید. با پهن کردن فرش، می‌توانید چیدمان مبلمان را اطراف آن تغییر دهید تا مربعی بودن اتاق کمتر به چشم بیاید. 
مبلمان را به شکل نامتقارن بچینید. تلویزیون یا شومینه را نقطه‌ی کانونی بگیرید. مبل‌هایی که رو به نقطه‌ی کانونی هستند نباید بیش از 3 متر از آن فاصله داشته باشند. با چیدن مبلمان به شکلی نامتقارن، تقارن شکل اتاق را به هم بزنید. 
چیدمان قطری هم یکی دیگر از گزینه‌ها است. یک مبل تک نفره روی گوشه‌ای از فرش که به نقطه‌ی کانونی نزدیک است قرار دهید، طوری که رو به مبل‌های دیگر باشد. با باز کردن یک طرف، یک نقطه‌‌ی کانونی دیگر ایجاد می‌شود که رو به روی نقطه‌ی کانونی قبل است. 

در دکوراسیون استفاده از یک مبل یا تکه‌ای دیگر از مبلمان با مقیاس بزرگ، باعث می‌شود اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر به‌نظر برسند.

دکوراسیون اتاق پذیرایی مربعی شکل کوچک

اتاق‌های پذیرایی مربعی را بیشتر در خانه‌های کوچک، آپارتمان‌ها و سوییت‌ها می‌بینیم. هنگام طراحی دکوراسیون یک اتاق کوچک، هر متر از فضا ارزشمند است. در حالی که معمولا توصیه می‌شود مبلمان را از دیوارها فاصله بدهیم و در اتاق پخش کنیم، گاهی اوقات انجام این کار ممکن نیست. بهترین خصوصیت قوانین طراحی دکوراسیون این است که بیشتر آن‌ها شکستنی هستند. با این‌که به‌نظر با عقل جور در نمی‌آید، استفاده از یک مبل یا تکه‌ای دیگر از مبلمان با مقیاس بزرگ، باعث می‌شود اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر به‌نظر برسند. 

با یک مبل سکشنال بزرگ گوشه‌ای از اتاق که قسمت نشیمن را با قسمت غذاخوری یا آشپزخانه ترکیب می‌کند پر کنید. بهتر است از مبلمان کوتاه و مدرن با خط‌های صاف و تمیز استفاده کنید. برای این‌که بزرگی مبل جبران شود، از لامپ‌های دیواری یا آویز به‌جای میز و آباژور رومیزی استفاده کنید. 

البته می‌توانید از مبل کوچک هم استفاده کنید. هر چه نباشد اندازه‌ی مبلمان باید برای اندازه‌ی اتاق متناسب باشد. فقط باید دقت کنید که تعداد مبلمان کوچک زیاد نشود چون فضای اتاق را شلوغ و به هم ریخته نشان خواهد داد. می‌توانید از یک مبل تخت به‌عنوان مبل سه نفره استفاده کنید. به این شکل فضای بیشتری را حفظ می‌کنید و می‌توانید از مبل به‌عنوان تخت هم استفاده کنید.

بهتر است مبل تک نفره پایه‌دار و سبک باشند. این نوع مبل از لحاظ بصری وزن کمتری دارد و حرکت دادنش هم آسان است. هم‌چنین می‌توانید از میز‌های شیشه‌ای، مبل بدون پشتی و مبل اکریلیک شفاف استفاده کنید تا فضا بازتر به‌نظر برسد. 

یادتان باشد که نیازی نیست دیوارهای هم‌ اندازه، هم شکل هم باشند. می‌توانید از خلاقیت خود برای طراحی این دیوارها استفاده کنید:

  • با استفاده از کاغذ دیواری یک نقطه‌ی کانونی غیر منتظره پشت مبل ایجاد کنید و با استفاده از آینه، به فضای اتاق عمق بدهید. 
  • با رنگ کردن دیوار پشت تلویزیون یا شومینه می‌توانید یک‌نواختی که دیوارهای هم اندازه به وجود می‌آورند را بشکنید. 
  • زدن قفسه از زمین تا سقف باعث می‌شود فضای عمودی هدر نرود، دیوار بلندتر به‌نظر برسد و هم‌چنین تقارن دیوارهای هم شکل از بین برود. 
  • در اتاق پذیرایی از گیاهان مختلف مخصوصا گیاهان بلند، پر و برگدار استفاده کنید. با استفاده از پوشش گیاهی گوشه‌های تیز اتاق را نرم کنید و توهم عمق و فضا ایجاد کنید. 


منبع : Ehow