دیوارهای قدیمی یک خانه را در فرایند بازسازی خراب کرده‌اید یا یک خانه‌ی قدیمی را به قیمتی ارزان خریده‌اید و حالا با اتاق پذیرایی رو به رو هستید که به شکل L است. اگر بتوانید دکوراسیون این اتاق پذیرایی را درست طراحی کنید، داشتن یک اتاق پذیرایی L شکل می‌تواند یک فرصت باشد. اگر می‌خواهید فضایی دعوت‌کننده ایجاد کنید که در آن انرژی جریان داشته باشد، طراحی دکوراسیون به شکل تکه تکه گزینه‌ی مناسبی برای شما نیست. 


استفاده از فضا

ممکن است فضا به درازای زمین بولینگ یا تنگی یک کمد دیواری باشد، به هر حال باید تصمیم بگیرید می‌خواهید از فضا چطور استفاده کنید. باید تصمیم بگیرید کدام قسمت اتاق پذیرایی چه کاربردی دارد و برای مثال بین قسمت نشیمن و غذاخوری چقدر باید فاصله باشد. اگر آشپزخانه اوپن باشد، معمولا بهتر است میز غذاخوری نزدیک به آشپزخانه باشد و قسمت نشیمن در پایه‌ی خالی L قرار بگیرد. در حالت‌های دیگر، قسمت نشیمن معمولا فضای بیشتری می‌گیرد و میز غذاخوری در فضایی کوچک جای می‌گیرد. برای جدا کردن قسمت غذاخوری از قسمت نشیمن، پشت یکی از مبل‌ها را به سمت قسمت غذاخوری قرار دهید تا تمرکز بیشتر روی قسمت نشیمن باشد، یا این‌که می‌توانید با زدن قفسه‌های باز به قسمتی از دیوار دو قسمت اتاق را از هم جدا کنید. البته اگر قسمت نشیمن را رو به قسمت غذاخوری بچینید هم هیچ ایرادی ندارد، این مسئله به سلیقه و تمایلات شما بستگی دارد. 


در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی L شکل یکی از دیوارها را با رنگ متفاوت رنگ کنید.

استفاده از رنگ

یکی از کارهایی که می‌توانید در اتاق پذیرایی L شکل انجام دهید، زدن رنگی متفاوت به یکی از دیوارهاست. کوتاه‌ترین دیوار L یا دیواری که کمتر از بقیه دیده می‌شود گزینه‌هایی خوبی برای انجام این کار هستند. یک دیوار قهوه‌ای یا خرمایی که از قسمت نشیمن دیده نشود، می‌تواند پیش‌زمینه‌ای مناسب برای یک دکور آنتیک باشد. البته اگر اتاق پذیرایی کوچک باشد، بهتر است در آن از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده شود. استخوانی، سفید یا حصیری با بیشتر پارچه‌ها ست می‌شوند. برای رنگ پرده، یکی از رنگ‌های مبلمان یا فرش را انتخاب کنید. می‌توانید زیر یک سقف سفید، دیوارها را با دو طیف از خاکستری رنگ کنید. برای قسمت نشیمن از طیف‌های تیره‌ی خاکستری و برای قسمت غذاخوری، طیف‌های روشن‌تر استفاده کنید. 


ایجاد جذابیت

اگر اتاق پذیرایی نقطه‌ای کانونی دارد، طراحی دکوراسیون را از آن‌جا آغاز کنید. یک شومینه‌ی واقعی می‌تواند نقطه‌ی کانونی مناسبی برای اتاق پذیرایی باشد. مبلمان را اطراف شومینه بچینید. حرکت اطراف نقطه‌ی کانونی باید راحت باشد، باید از همه‌ جای اتاق دیده شود و نورپردازی آن باید طوری باشد که جزئیات و المان‌های تزئینی‌اش نمایان شود. 


نورپردازی

اتاق پذیرایی L شکل احتمالا یک پنجره‌ی نورگیر دارد. نورپردازی اتاق پذیرایی باید طوری باشد که در عین داشتن تنوع، ظاهری یک پارچه به فضا بدهد. از لامپ‌های هالوژن سقفی بالای قسمت‌های نشیمن و غذاخوری استفاده کنید. هم‌چنین اگر آشپزخانه اوپن باشد، لامپ‌های هالوژن سقفی برای آن‌‌جا هم لازم هستند. سعی کنید روی سقف لامپ‌ها متقارن باشند. از دیمر استفاده کنید تا بتوانید بسته به شرایط میزان نور اتاق را تنظیم کنید. لامپ‌های آویز تهیه کنید که در قسمت نشیمن و غذاخوری قابل استفاده باشند؛ هم چنین بهتر است سبک آن‌ها را مشابه انتخاب کنید.


منبع : Ehow