روزها کوتاه‌تر شده‌اند، هوا کمی سردتر شده است و همه چیز به ما می‌گوید که پاییز از راه رسیده است. با دور شدن تابستان و رسیدن فصل جدید، هر کسی انتظار چیزی را می‌کشد. بعضی در انتظار باران‌های پاییزی هستند و بعضی در انتظار دیدن برگ‌های رنگارنگ درختان. اما برای کسانی که به طراحی دکوراسیون علاقه دارند، پاییز وقتی شروع می‌شود که دکوراسیون خانه‌ی‌شان هم پاییزی شود. 

دکوراسیون پاییزی سال 2016 بسیار پیچیده و شیک است و چیزهای زیادی دارد که با دیدن آن‌ها هیجان‌زده خواهید شد. در این دکوراسیون از رنگ‌های پاییزی استفاده شده است، بافت‌های قدیمی دوباره زنده شده‌اند و از طرح‌ها و وسایل تزئینی به شیوه‌ای جدید استفاده می‌شود. در این مطلب گرایش‌های طراحی دکوراسیون داخلی پاییز 2016 را آورده‌ایم، پس برای ایجاد تغییر در دکوراسیون منزل‌تان آماده شوید. 


طیف‌های سبز

دیگر وقتش رسیده با طیف مورد علاقه‌ی‌تان از رنگ آبی نفتی خداحافظی کنید. البته حقیقت این است که ما هیچ‌وقت آبی را رها نخواهیم کرد. آبی نفتی هنوز هم بین 10 رنگ پرطرفدار طراحان دکوراسیون قرار دارد. اما معمولا در این وقت از سال و با تغییر فصل، آبی و چند رنگ دیگر را برای مدتی کنار می‌گذاریم و رنگ‌های گرم تابستانی را با رنگ‌های خنثی پاییزی جایگزین می‌کنیم. 

اما در سال 2016 وضعیت کمی تغییر کرده است. پاییز امسال قرار است از طیف‌های سبز استفاده کنیم. این رنگ که یکی از رنگ‌های معروف تابستان است، این روزها زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون روش‌های زیادی وجود دارد. اگر دوست دارید سبز در چشم باشد، می‌توانید یکی از دیوارها را سبز کنید. اما اگر می‌خواهید از سبز در مقیاس کوچک‌تری استفاده کنید، گلدان‌های تزئینی به رنگ سبز مورد علاقه‌ی‌تان تهیه کنید. ساده‌ترین و بهترین روش هم استفاده از کوسن‌ مخمل سبز روی مبلمان اتاق پذیرایی یا تخت خواب اتاق خواب است. هم‌چنین اگر بخواهید فلزات و محفظه‌های لامپ خانه را برنجی کنید، رنگ سبز یک مکمل عالی برای این فلز محسوب می‌شود. 


رنگ قرمز عنابی، صورتی خاکی و خاکستری برای مبلمان و کوسن در دکوراسیون داخلی پاییزی بسیار مناسب است.

قرمز عنابی، صورتی خاکی و خاکستری

سبز تنها رنگی نیست که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. رنگ‌های دیگری مثل قرمز عنابی، صورتی و خاکستری هم به رنگ‌های پاییزی اضافه شده‌اند. قرمز عنابی یک طیف گرم است که می‌تواند جایگزین رنگ‌های استاندارد پاییزی مثل نارنجی و قهوه‌ای باشد. از این رنگ سیر می‌توان به مقدار کم روی تکه‌های بزرگ مبلمان استفاده کرد. از طرف دیگر خاکستری یک رنگ خنثی است که طیف‌های متنوعی دارد و می‌توان از آن به راحتی در فضا استفاده کرد. این دو رنگ هم‌چنین به راحتی با صورتی ترکیب می‌شوند و یک ترکیب منحصر به فرد را ایجاد می‌کنند. اگر قصد دارید از این ترکیب در خانه‌ی‌تان استفاده کنید، در استفاده از صورتی زیاده‌روی نکنید و از آن روی وسایل کوچک مثل کوسن‌، گلدان و دیگر وسایل تزئینی استفاده کنید. 


استفاده از کوسن‌ با پارچه‌هایی با بافت‌ها و رنگ‌های چشم‌گیر تاثیر زیادی در دکوراسیون اتاق دارد.

پارچه‌هایی با بافت‌ها و رنگ‌های چشم‌گیر

پارچه فقط برای اضافه کردن رنگ سبز به دکوراسیون مناسب نیست و آن را به هر رنگی که بخواهید می‌توانید تهیه کنید. کوسن‌ که تاثیر زیادی در دکوراسیون اتاق دارد، اولین گزینه برای استفاده از پارچه‌های رنگی است. کوسن هم‌چنین یکی از مناسب‌ترین المان‌ها برای تغییر دکوراسیون سریع و موثر است. از آن‌جایی که کوسن‌ قیمت زیادی ندارد و تعویض کردنش ساده است، می‌توان آن‌ها را بیش از هر المان دیگر تعویض کرد. 

در نتیجه، کوسن‌ها یکی از بهترین المان‌هایی هستند که برای تغییر دکوراسیون می‌توانید روی آن‌ها تمرکز کنید. می‌توانید از کوسن‌های طرح‌دار روی مبل‌هایی که رنگ خنثی دارند استفاده کنید. از آن‌جایی که نمی‌خواهیم از رنگ‌های سنتی پاییزی استفاده کنید، ذهن خود را از طیف‌های رنگ چوب و رنگ‌های گرم خنثی رها کنید و بیشتر به رنگ‌های چشم‌گیر جواهرات فکر کنید. یا این‌که می‌توانید به‌دنبال پارچه‌هایی با بافت‌های جذاب باشید که ظاهری منحصر به فرد به اتاق بدهند. کوسن‌های مخمل در کنار کوسن‌هایی که سبک مراکشی تزئین شده‌اند به اندازه‌ی کافی بافت دارند که کاملا چشم‌گیر باشند. هم‌چنین بهتر است از پارچه‌های طرحدار در کنار پارچه‌های ساده استفاده کنید. ترکیب کردن کوسن‌هایی که اندازه‌ها و شکل‌های مختلف دارند باعث می‌شود تنوع در دکوراسیون بیشتر شود و بعد جدیدی به ظاهر مبل داده شود. برای انجام این کار می‌توانید از راهنمای استفاده از کوسن در دکوراسیون کمک بگیرید.  


ترکیب فلزات براق و رنگ مشکی در طراحی دکوراسیون داخلی مناسب فصل پاییز و زمستان است.

ترکیب فلزات براق و رنگ مشکی

تقریبا همه فلزات براق را دوست دارند. برقی که این فلزات به دکوراسیون خانه اضافه می‌کنند همه چیز را کامل می‌کند. وسایل طلایی، برنجی و مسی مدتی است که طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و تعجبی ندارد و در دکوراسیون پاییزی و زمستانی هم مورد استفاده قرار بگیرند. البته استاندارد استفاده از فلزات براق کمی تغییر کرده و حالا، از آن‌ها در کنار رنگ مشکی استفاده می‌شود. 

مشکی همیشه رنگی عالی برای پیش‌زمینه بوده است و باعث می‌شود رنگ‌های دیگر بیشتر به چشم بیایند. حالا می‌خواهیم از این ایده استفاده کنیم و برای مثال صندلی فلزی را پشت یک میز مشکی قرار دهیم. اگر می‌خواهید از فلزات براق استفاده کنید، از ترکیب کردن آن‌ها نترسید. مثلا می‌توانید از وسایل استیل در کنار این فلزات استفاده کنید. هم‌چنین بعضی طراحان مبلمان از فلزات براق و رنگ مشکی در یک وسیله هم استفاده می‌کنند. هم‌چنین می‌توانید با خواندن مطلب روش‌هایی برای استفاده از فلزات در دکوراسیون، کارتان را کمی ساده‌تر کنید. 


استفاده از مبلمان و وسایل دست ساز برای طراحی دکوراسیون راستیک یا روستایی پرطرفدار است.

استفاده از مبلمان دست ساز

از آن‌جایی که در پاییز هوا سردتر می‌شود و زمان بیشتری را در خانه می‌گذرانیم، احتمالا بیشتر به این فکر می‌افتیم که المان‌های دنیای بیرون را وارد خانه کنیم. به همین دلیل دکوراسیون راستیک یا روستایی، در این زمان از سال طرفداران زیادی پیدا می‌کند. مخصوصا مبلمان و وسایل دست ساز که به عمد با نقص ساخته می‌شود و این جزئی از طراحی‌شان محسوب می‌شود. این مبلمان شامل میزهای ناهارخوری چوبی دست ساز یا بشقاب می‌شوند. این وسایل بسیار منحصر به فرد هستند و باعث می‌شوند دکوراسیون خانه شخصیت خاصی پیدا کند. با توجه به این‌که این روزها افراد زیادی به حفظ محیط زیست فکر می‌کنند، اکثر این وسایل از چوب‌های بازیافت شده ساخته می‌شوند و معمولا ترکیب رنگی خنثی از طیف‌های سفید و بژ دارند که به راحتی با رنگ‌های دیگر ست می شوند. 


استفاده از طرح‌های هندسی یکی از روش‌های مناسب برای ایجاد عمق در دکوراسیون داخلی مناسب است.

طرح‌های هندسی سفید و سیاه

با توجه به این‌که با سرد شدن هوا بهتر است به دکوراسیون داخلی کمی عمق بدهیم، استفاده از طرح‌های هندسی یکی از روش‌های مناسب برای انجام این کار است. طرح‌های هندسی تنوع بسیار بالایی دارند، هر چیزی، از یک طرح خطی ساده گرفته تا طرح‌های پیچیده هندسی محسوب می‌شود. اما چیزی که باعث شده طرح‌های هندسی دوباره طرفداران زیادی پیدا کنند این است که حالا از آن‌ها به شکلی پیچیده‌تر و با ترکیب رنگ سیاه و سفید استفاده می‌شود. 

پس اگر ظاهر خانه‌ی‌تان خنثی است و می‌خواهید مقداری طرح چشم‌گیر به آن اضافه کنید، ترکیب رنگ سیاه و سفید عالی خواهد بود. این ترکیب رنگ تقریبا با هر چیزی ست می‌شود و توجه مهمانان‌تان را نیز جلب می‌کند.


منبع : About