کایلی جنر عاشق کلاه گیس است. یکی از قفسه‌های آرایشگاه او فقط به کلاه گیس‌ اختصاص دارد. اما اگر آن کلاه گیس‌ها و اکستنشن‌ها همگی از موی طبیعی انسان ساخته شده باشند به احتمال زیاد هزاران دلار قیمت دارند. جالب این که کلاه گیس‌ و اکستنشن‌ نه به‌خاطر کایلی، بلکه به خاطر تقاضای زیاد برای موی انسان قیمت بالایی دارند. در این مطلب چند حقیقت تکان دهنده را در مورد بازار این محصول با شما در میان می‌گذاریم.


صنعت موی انسان بسیار سودآور است

در واقع صحبت از یک بازار چند میلیارد دلاری است. مو آن‌قدر گران‌بها است که در یک مورد تکان دهنده چند نفر موهای یک زن را عملا از سر او جدا کردند. موی سر انسان در ساخت کلاه گیس، اکستنشن‌ مو و مژ‌ه‌های مصنوعی و همین‌طور در کودها و آمینو اسیدهای مورد استفاده در خمیرها کاربرد دارد. 


بخش عظیمی از موی انسان که در کلاه‌گیس‌ها و اکستنشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از چین و هند می‌آید

در کشور هند افراد مذهبی به زیارت معابد مختلف این کشور می‌روند. در آن‌جا طی مراسمی سرهای زائرین تراشیده می‌شود. صدها سلمانی سر هر فرد را در پنج دقیقه می‌تراشند و روی زمین را انبوهی از مو فرا می‌گیرد. مسئولین معبد این موها را جمع‌آوری می‌کنند و در یک حراجی به فروش می‌رسانند.


قیمت هر 450 گرم مویی که در معبد جمع‌آوری می‌شود 700 دلار است که برای اکستنش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت هر 450 گرم مویی که در معبد جمع‌آوری می‌شود 700 دلار است

این موها هنگام فروش در حراجی از وضعیت چندان مناسبی برخوردار نیستند. بین این موها خون و عرق و شپش وجود دارد و سپس از انبارهای پر از کپک و قارچ سر در می‌آورند.


ساخت یک کلاه گیس با کیفیت چندین روز طول می‌کشد

اول از همه مو‌ها را باید از هم جدا و مرتب کنند و شپش‌ها را از داخل آن‌ها در بیاورند. بعد نوبت به شستن و خشک کردن و رنگ کردن می‌رسد و سرانجام به کلاه گیس تبدیل می‌شود.


مو و اقتصاد جدایی ناپذیرند

در طول تاریخ، مو همیشه از فقرا به ثروتمندان رسیده است. امروزه هم اوضاع تغییری نکرده است یعنی مو از هند و چین می‌آید و در ایالات متحده، اروپا و همین‌طور آفریقا به فروش می‌رسد.


اگر موی شما بلوند است می‌توانید 1500 دلار بابت آن پول بگیرید

یک خرده فروش کلاه گیس گزارش داد که یک زن از ایالات ایندیانا همین مبلغ را در ازای موهایش گرفت که بعدا از آن کلاه گیس 8000 هزار دلاری ساخته شد.


موی کوتاه به اندازه‌ی موی بلند گران قیمت نیست و خواهان ندارد و بیشتر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موی کوتاه هم جمع‌آوری و فروخته می‌شود

موی کوتاه به اندازه‌ی موی بلند گران قیمت نیست و خواهان ندارد و بیشتر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


خریداران کلاه گیس زیاد به اصول اخلاقی کار اهمیت نمی‌دهند

اگرچه بیشتر موی انسانی از کشورهای هند و چین می‌آید، اما تنها بخشی از آن به معابد تعلق دارد. وزیر بازرگانی هند به روزنامه‌ی گاردین گفت: نمی‌دانیم بقیه‌ی آن از کجا می‌آید. با این وجود این موضوع برای مشتریان اهمیتی ندارد، تنها چیزی که که برای آن‌ها اهمیت دارد این است که این موها بهداشتی باشند.


کلاه‌‌گیس‌های مصنوعی روز به روز بهتر و بهتر می‌شوند

اقتصاد کشورهای چین و هند در مقایسه با ده سال پیش بسیار قوی‌تر شده است و این بدان معنا است که وضعیت مالی شهروندان این کشور بهتر شده و در نتیجه افراد کمتری حاضر به فروش موهای خود هستند. بنابراین شرکت‌ها به‌دنبال راه‌های دیگری برای تولید کلاه‌گیس و اکستنشن‌ رفته‌اند تا بتوانند محصولاتی با کیفیت موی طبیعی تولید کنند.


منبع : Cosmopolitan