طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب‌های کوچک می‌تواند مشکل باشد. از آن‌جایی که همیشه نگران هستیم فضای اتاق شلوغ شود، نمی‌توانیم دکوراسیون داخلی آن را به خوبی طراحی کنیم. بعضی‌ها هم اتاق‌های کوچک را به محلی برای انبار کردن وسایل قدیمی، جعبه‌های وسایل و پهن کردن لباس‌های خیس تبدیل می‌کنند. در حالی که یک اتاق خواب استاندارد به اندازه‌ی کافی برای کمد و دراور جا دارد، اتاق‌های کوچک ممکن است فقط برای تخت خواب جا داشته باشند. چطور می‌توان از تمام فضا حداکثر استفاده را برد و مطمئن بود که دکوراسیون داخلی آن زیبا و کاربردی خواهد بود؟ با مجله ایرانگان همراه باشید تا با بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون داخلی یک اتاق خواب کوچک آشنا شوید. 


از دکوراسیون هتل الگوبرداری کنید

خیلی از هتل‌ها اتاق‌های کوچکی دارند، اما از آن‌جایی که دکوراسیون داخلی  آن‌ها اصولی طراحی شده‌ است مهمانان هتل متوجه این مسئله نمی‌شوند. شما هم می‌توانید از دکوراسیون داخلی اتاق‌های هتل الگوبرداری کنید؛ تخت خواب تشک شده، رو تختی‌های مخملی و نرم و چند بالشت فضای اتاق را لوکس می‌کند. سعی کنید حتما از میزهای پاتختی استفاده کنید چون بسیار کاربردی هستند. 


ایجاد فضا اطراف تخت

می‌توانید روی دیوار پشت تخت خواب قفسه بزنید و از این فضا برای قرار دادن وسایل‌ تزئینی یا به‌عنوان یک کتابخانه‌ی کوچک استفاده کنید. هم‌چنین اگر رنگ دیوارهای اتاق سفید باشد، می‌توانید با استفاده از رنگ‌هایی مثل آبی و سبز برای روتختی کمی زندگی و انرژی به دکوراسیون داخلی ببخشید. 


تصور نکنید اتاق برای دو تخت جا ندارد

حتی اتاق‌های مهمان کوچک هم معمولا برای دو تخت خواب یک نفره جا دارند. اگر مجبور شدید می‌توانید از تخت‌های باریک استفاده کنید. از لامپ‌های دیواری برای نورپردازی بالای تخت خواب استفاده کنید. این لامپ‌ها می‌توانند نقش چراغ مطالعه را نیز بازی کنند. برای ایجاد حس بزرگ نشان دادن اتاق در طراحی دکوراسیون می‌توانید یکی از دیوارهای اتاق به رنگ متفاوت رنگ کنید.

یکی از دیوارها را رنگ کنید

اگر تمام دیوارهای اتاق یک رنگ باشند، حس کوچک بودن آن را بیشتر القا می‌کنند. می‌توانید با رنگ کردن یکی از دیوارها به رنگی متفاوت، آن را به نقطه‌ی کانونی اتاق تبدیل کنید. اگر این دیوار را رنگی تیره بزنید، در کنار دیوارهای سفید بیشتر به چشم می‌آید. 


استفاده از مبلمان چند منظوره

مبلمان چند منظوره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اتاق خواب‌های کوچک است. با استفاده از آن‌ها می‌توانید در عین حفظ کردن فضا، کاربرد مبلمان را فدا نکنید. 


در طراحی دکوراسیون صرفه‌جویی نکنید

هنگام طراحی دکوراسیون اتاق‌های کوچک ممکن است وسوسه شوید بعضی المان‌ها را حذف کنید. اما با این کار دکوراسیون اتاق زیبایی خود را از دست می‌دهد. از این‌که از المان‌های اتاق‌های بزرگ‌تر مثل تابلو، فرش و لامپ‌های تزئینی استفاده کنید وحشت نداشته باشید. 


انتخاب کمد مناسب

اگر کمدی که انتخاب می‌کنید دستگیره نداشته باشد، در دکوراسیون داخلی اتاق تقریبا محو می‌شود. سعی کنید رنگ آن را هم رنگ دیوار و براق انتخاب کنید. انعکاس نور روی رنگ براق باعث می‌شود فضای اتاق بازتر به‌نظر بیاید. 


از آینه استفاده کنید

این یکی از قدیمی‌ترین حقه‌های طراحی دکوراسیون اتاق‌های کوچک است، اما استفاده از آینه باعث می‌شود اتاق‌های کوچک بزرگ‌تر به‌نظر برسند. البته در این حالت باید اتاق را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید، چون با وجود آینه شلوغی اتاق هم دو برابر می‌شود. 


منبع : Houzz