دیوارهای خانه ی شما می توانند فضای خانه را با کمک رنگ و کاغذ‌ دیواری تغییر دهند. یک اتاق کوچک می تواند با استفاده از رنگی روشن بسیار باز و لطیف به نظر برسد. از طرف دیگر، اتاقی که به نظر بیش از اندازه بزرگ می رسد با استفاده از کاغذ‌ دیواری ممکن است اندکی کوچک تر از اندازه ی واقعی خود به نظر بیاید و دنج تر شود. هم کاغذ‌ دیواری و هم رنگ، مزایا و معایب خود را دارند. عواملی که هنگام انتخاب بین این دو باید در نظر گرفته شود سهولت استفاده، قیمت و تناسب با فضای مورد نظر است.

آماده سازی
زمانی که صرف آماده کردن دیوار برای رنگ زدن یا نصب کاغذ‌ دیواری می شود حتما باید در محاسبات شما برای این کار در نظر گرفته شود. اگر می خواهید روی دیواری برهنه کار کنید که قبلا پوششی نداشته، می توانید از خواندن این مرحله صرف نظر کنید، اما اگر روی دیوار شما از قبل پوششی استفاده شده به خواندن ادامه دهید.

با استفاده از مواد شیمیایی و ابزار خاص می توانید کاغذ دیواری را از دیوار جدا کنید.

کاغذ دیواری
معایب: کندن کاغذ‌ دیواری می تواند کار طاقت فرسایی باشد که به حوصله و ابزار مناسب نیاز دارد. کاغذ‌ دیواری را می توان با استفاده از مواد شیمیایی و ابزار مناسب از دیوار جدا کرد اما باید مراقب بود، در غیر این صورت به دیوار آسیب می رسد.

رنگ
مزایا: اگر می خواهید دیواری صدمه دیده را رنگ کنید، خیلی راحت نقاط صدمه دیده را با بتونه پر کنید و به مدت ۲۴ ساعت آن را رها کنید تا خشک شود. اگر می خواهید روی رنگی تیره رنگ بزنید بهتر است اول یک لایه آستر بزنید تا کارتان آسانتر شود. در کل اگر دیوار شما از قبل رنگ خورده بوده، آماده کردن آن برای رنگی جدید در مقایسه با آماده کردن دیواری با پوشش کاغذ‌ دیواری برای کاغذ‌ دیواری جدید، زمان و زحمت کمتری می برد.

انتخاب و ماندگاری
هم رنگ و هم کاغذ‌ دیواری در رنگ و طرح تنوع زیادی دارند. رنگ ها در جلا و روشنایی و تیرگی متفاوتند و کاغذ‌ دیواری نیز جنس های مختلفی دارد که در دوام آن بسیار مؤثر است. سبک زندگی خانواده می تواند نقش پر رنگی در این انتخاب داشته باشد.

کاغذ دیواری
مزایا: دوام زیادی دارد و در مقابل خرابکاری های بچه ها مقاوم تر است و بیشتر انواع آن قابل شست و شو هستند.
معایب: از آنجایی که کاغذ‌ دیواری با چسب به دیوار متصل می شود، رطوبت دستشویی یا آشپزخانه ممکن است چسب کاغذ‌ دیواری را از بین ببرد و باعث بلند شدن آن از روی دیوار شود.

اگر قصد رنگ کردن منزل خود را دارید باید از رنگ های مات تر و زبرتر استفاده کنید.

رنگ
مزایا: با توجه به جلای مورد نظر، رنگ انتخاب خوبی است. رنگ های براق و نیمه براق دوام بیشتری دارند و معمولا برای محیط بیرون استفاده می شوند؛ اما رنگ های مات تر و زبرتر برای دیوارهای داخلی مناسب ترند.
معایب: با صدمه دیدن دیوار، مثلا وقتی خط می افتد یا ضربه می خورد، ممکن است رنگ بریزد و دیوار به ترمیم و رنگ مجدد نیاز پیدا کند.

هزینه
هم رنگ و هم کاغذ‌ دیواری می توانند ارزان یا گران قیمت باشند. در کل خرید کاغذ‌ دیواری، ابزار مناسب و هزینه ی نصب آن معمولا از رنگ بیشتر است. رنگ ارزانتر است و وسایل کمتری نیاز دارد؛ با استفاده از ابزار مناسب حتی یک آماتور هم می تواند دیواری را برای اولین بار رنگ بزند. با این حال توجه داشته باشید که می توان کاغذ‌ دیواری را نیز ارزان خرید و اگر خودتان کار نصبش را انجام دهید هزینه های شما به شدت کاهش می یابد. در مورد رنگ نیز، رنگ های گران قیمتی مثل رنگ های بافت دار وجود دارند که فقط حرفه ای‌ها می توانند از آن ها درست استفاده کنند که بالطبع هزینه ی بیشتری نیز در پی خواهد داشت.

ترکیبی از هردو
خیلی از مردم می خواهند دیوارهای‌شان بافت داشته باشد و از طیف های مختلفی روی آن ها استفاده شده باشد. کاغذ دیواری های رنگ شدنی به صورت رول شده یا مکعب های برچسبی وجود دارند. حتی بعد از اینکه کاغذ‌ دیواری بافت دار را به دیوار خود نصب کردید می توانید روی آن را رنگ بزنید.

دنیای دوست داشتنی طراحی دیوار، وسیع و قابل تغییر است. فرقی ندارد رنگ را انتخاب کنید یا کاغذ‌ دیواری؛ هرکدام می توانند شخصیت مورد نظر را به خانه ی شما بدهند. اگر به هر دو علاقه دارید می توانید از کاغذ دیواری های رنگ شدنی استفاده کنید و یا در قسمت‌هایی رنگ و در قسمتی دیگر کاغذ‌ دیواری را به کار بگیرید. انتخاب با شماست؛ اصولا طراحی خانه به همین دلیل تا این حد هیجان انگیز است.
منبع : Freshome